Cine va fi adversarul Astrei din turul II preliminar al Ligii Europa: Zira, din Azerbaidjean, sau Differdange, din Luxemburg!

Stiri

Sport / Stiri 10 Views comments

Cine este adversarul Astrei din turul II preliminar al Ligii Europa. Echipa antrenată de Iordănescu jr e cap de serie la tragerea la sorți de la Nyon, Elveția, programată la 15.30.

ACTUALIZARE 15.30. Învingătoarea dubler Zirä (AZE) – Differdange (LUX) se va duela cu Astra Giurgiu!

Meciurile Astrei se joacă pe 13, respectiv 20 iulie.

Clubul Zira FK s-a înfiițat abia în urmă cu trei ani, fiind acceptat direct în prima ligă azeră! În primul sezon, a terminat pe poziția a doua, dar nu a putut luat licența UEFA. Aceeași situația s-a petrecut și în sezonul 2015-2016, când Zira a cucerit titlul. Acum a terminat pe locul al patrulea. În lot se află sârbii, Milan Djurici și Kmetta, doi nigerian, Igbekoyi și Latifu, un paraguayan (Colli), francezul Manga (internațional centrafrican) și internaționalul haitian Bellfort. Stadionul Olimpic Zira are doar 1.300 de locuri.

Clubul luxemburghez FC Differdange 03 e fondat în 2003. Gruparea a preluat palmaresul mai cunoscute Red Boys Differdange (6 titluri, ultimul în 1979; 19 Cupe – ultima în 2015).

ACTUALIZARE 14.00. Meciurile din turul I preliminar din Liga Europa:

Maccabi Tel-Aviv (ISR) v Tirana (ALB)
Kairat Almaty (KAZ) v Atlantas (LTU)
Beitar Jerusalem (ISR) v Vasas (HUN)
Ordabasy (KAZ) v Široki Brijeg (BIH)
Crvena zvezda (SRB) v Floriana (MLT)
Valletta (MLT) v Folgore (SMR)
Ventspils (LVA) v Valur Reykjavík (ISL)
St Johnstone (SCO) v Trakai (LTU)
Odd (NOR) v Ballymena United (NIR)
Shakhtyor Soligorsk (BLR) v Sūduva (LTU)
Mladost Lučani (SRB) v İnter Bakı (AZE)
Chikhura Sachkhere (GEO) v Altach (AUT)
Fola Esch (LUX) v Milsami Orhei (MDA)
Partizani (ALB) v Botev Plovdiv (BUL)
UE Santa Coloma (AND) v Osijek (CRO)
Zaria Balti (MDA) v FK Sarajevo (BIH)
Bala Town (WAL) v Vaduz (LIE)
VPS Vaasa (FIN) v Olimpija Ljubljana (SVN)
Connah’s Quay Nomads (WAL) v HJK Helsinki (FIN)
SJK Seinäjoki (FIN) v KR Reykjavík (ISL)
Shirak (ARM) v Gorica (SVN)
Zirä (AZE) v Differdange (LUX)
Vojvodina (SRB) v Ružomberok (SVK)
Slovan Bratislava (SVK) v Pyunik (ARM)
Rabotnicki (MKD) v Tre Penne (SMR)
Rangers (SCO) v Progrès Niederkorn (LUX)
Domžale (SVN) v Flora Tallinn (EST)
Crusaders (NIR) v Liepāja (LVA)
Nõmme Kalju (EST) v B36 Tórshavn (FRO)
Levadia Tallinn (EST) v Cork City (IRL)
Dacia Chisinau (MDA) v Shkëndija (MKD)
Levski Sofia (BUL) v Sutjeska (MNE)
Irtysh Pavlodar (KAZ) v Dunav Ruse (BUL)
Jagiellonia Białystok (POL) v Dinamo Batumi (GEO)
Željezničar (BIH) v Zeta (MNE)
AEK Larnaca (CYP) v Lincoln (GIB)
Midtjylland (DEN) v Derry City (IRL)
Dinamo Minsk (BLR) v NSÍ Runavík (FRO)
Ferencváros (HUN) v Jelgava (LVA)
Lyngby (DEN) v Bangor City (WAL)
Trenčín (SVK) v Torpedo Kutaisi (GEO)
Lech Poznań (POL) v Pelister (MKD)
Mladost Podgorica (MNE) v Gandzasar-Kapan (ARM)
Videoton (HUN) v Balzan (MLT)
AEL Limassol (CYP) v St Joseph’s (GIB)
Skënderbeu (ALB) v Sant Julià (AND)
Haugesund (NOR) v Coleraine (NIR)
Stjarnan (ISL) v Shamrock Rovers (IRL)
IFK Norrköping (SWE) v Prishtina (KOS)
AIK (SWE) v KÍ Klaksvík (FRO)

Astra e calificată pentru a cincea oară consecutiv în cupele europene, unde, de fiecare dată a avut un parcurs remarcabil – ajungând cel puţin până în faza play-off-ului grupelor, ultimul sezon fiind de-a dreptul istoric, cu o calificare, în premieră, în ”primăvară”.

Astăzi, la Nyon – Elveţia, este programată tragerea la sorţi pentru turul I preliminar şi turul II preliminar al Europa League, Astra fiind în postura de ”cap de serie”, în turul secund!

Jucătorii pregătiţi de Edi Iordănescu vor afla rezultatul tragerii la sorţi în cantonamentul din Slovenia, acolo unde “noua Astra” pregăteşte sezonul care se apropie cu paşi repezi.

Dintre cele 116 echipe care se vor afla în urne (100 care vor intra în turul I preliminar şi încă 16 care acced direct în turul secund), doar două echipe au un coeficient superior Astrei (Maccabi Tel-Aviv, din Israel şi Galatasaray – Turcia), cu un punctaj de 17,870, echipa noastră devansând echipe precum Hajduk Split, Brondby, Mlada Boleslav, Utrecht, Aberdeen, Panionios, care încep competiţia tot din turul 2, programat pe 13 şi 20 iulie.

Turul I:

Capi de serie:
Maccabi Tel-Aviv Isr 23.375 

FC Midtjylland Den 16.300 
Dinamo Minsk Bls 10.975 
Lech Poznan Pol 10.950 
HJK Helsinki Fin 10.530 
AIK Stockholm Swe 9.945 
Vojvodina Novi Sad Srb 9.075 
Videoton Fehervar Hun 8.650 
AEL Limassol Cyp 8.210 
Shakhtior Saligorsk Bls 7.475 
Slovan Bratislava Svk 7.350 
Red Star Belgrade Srb 7.325 
AS Trencín Svk 6.850 
Skënderbeu Korce Alb 6.825 
SCR Altach Aut 6.570 
St. Johnstone Sco 6.535 
AEK Larnaca Cyp 6.210 
Inter Baku Azb 6.050 
Beitar Jerusalem Isr 5.875 
FK Ventspils Lat 5.725 
Odd Grenland Nor 5.665 
Kairat Almaty Kaz 5.550 
NK Osijek Cro 5.550 
FK Sarajevo Bos 5.300 
KR Reykjavik Isl 5.175 
IFK Norrkoping Swe 4.945 
Milsami Orhei Mol 4.900 
Lyngby BK Den 4.800 
Kalju Nomme Est 4.800 
Zeljeznicar Sarajevo Bos 4.800 
Botev Plovdiv Bul 4.675 
Olimpija Ljubljana Slo 4.625 
Valletta FC Mlt 4.550 
FC Vaduz Lie 4.450 
Jagiellonia Bialystok Pol 4.450 
Levski Sofia Bul 4.425 
CSKA Sofia Bul 4.175 
Stjarnan FC Isl 4.175 
FK Haugesund Nor 4.165 
NK Domzale Slo 4.125 
Ordabasy Shymkent Kaz 4.050 
Levadia Tallinn Est 4.050 
Ferencváros Hun 3.900 
Crusaders Belfast Nir 3.900 
Rabotnicki Skopje Mac 3.875 
Glasgow Rangers Sco 3.785 
Shirak Gyumri Arm 3.775 
Dacia Chisinau Mol 3.650 
Mladost Podgorica Mon 3.550 
Zira FK Azb 3.550

Non-capi de serie:
Irtysh Pavlodar Kaz 3.550

Siroki Brijeg Bos 3.550
CS Fola Esch Lux 3.475
Differdange 03 Lux 3.475
Shkendija Tetovo Mac 3.375
Nova Gorica Slo 3.375
Sutjeska Niksic Mon 3.300
Pyunik Yerevan Arm 3.275
Partizani Tirana Alb 3.075
Mladost Lucani Srb 3.075
Shamrock Rovers Irl 3.065
Flora Tallinn Est 3.050
Chikhura Sachkhere Geo 3.025
Lincoln Red Imps Gib 3.000
FK Jelgava Lat 2.975
SJK Seinajoki Fin 2.780
Cork City Irl 2.565
Zeta Golubovci Mon 2.550
B36 Torshavn Far 2.450
MFK Ruzomberok Svk 2.350
Derry City Irl 2.315
FK Liepaja Lat 2.225
Zaria Balti Mol 2.150
VPS Vaasa Fin 2.030
Valur Reykjavik Isl 1.925
Vasas Budapest Hun 1.900
Atlantas Klaipeda Lit 1.825
Suduva Marijampole Lit 1.825
SK Tirana Alb 1.825
Gandzasar Kapan Arm 1.775
Torpedo Kutaisi Geo 1.775
FK Trakai Lit 1.575
Tre Penne Sma 1.566
Bala Town Wal 1.525
Dinamo Batumi Geo 1.525
NSI Runavik Far 1.450
Balzan FC Mlt 1.300
Connah’s Quay Wal 1.275
Bangor City Wal 1.275
UE Santa Coloma And 1.233
Progrès Niederkorn Lux 1.225
Pelister Bitola Mac 1.125
Folgore Sma 1.066
Floriana Mlt 1.050
Coleraine Nir 0.900
Ballymena United Nir 0.900
Sant Julia And 0.733
KI Klaksvik Far 0.700
St Joseph’s FC Gib 0.500
FC Prishtina Kos 0.000

Echipele care intră direct în turul II:

Galatasaray (TUR) 58.840
Astra Giurgiu (ROU) 17.870
Hajduk Split (CRO) 11.550
Apollon Limassol (CYP) 10.710
Mlada Boleslav (CZE) 10.135
Luzern (SUI) 9.415
Brondby (DEN) 8.800
Gabala (AZE) 7.800
Aberdeen (SCO) 6.785
Utrecht (NED) 6.712
Sturm Graz (AUT) 6.570
Panionios (GRE) 5.580
Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR) 4.875
Dinamo Brest (BLR) 3.975
Ostersund (SWE) 3.945
Brann (NOR) 3.665

Calendar UEFA Europa League 2017/18 

19/06/17: Tragerea la sorţi pentru tururile I şi II
29/06/17: Turul I preliminar, prima manşă
06/07/17: Turul I preliminar, a doua manşă
13/07/17: Turul II preliminar, prima manşă
14/07/17: Tragerea la sorţi pentru turul III
20/07/17: Turul doi preliminar, a doua manşă
27/07/17: Turul III preliminar, prima manşă
03/08/17: Turul III preliminar, a doua manşă

04/08/17: Tragerea la sorţi a play-off-ului
17/08/17: Play-off, prima manşă
24/08/17: Play-off, a doua manşă

25/08/17: Tragerea la sorţi a grupelor
14/09/17: Grupe, etapa 1
28/09/17: Grupe, etapa 2
19/10/17: Grupe, etapa 3
02/11/17: Grupe, etapa 4
23/11/17: Grupe, etapa 5
07/12/17: Grupe, etapa 6

11/12/17: Tragerea la sorţi a 16-imilor
15/02/18: 16-imi, prima manşă
22/02/18: 16-imi, manşa a doua

23/02/18: Tragerea la sorţi a optimilor
08/03/18: Optimi, prima manşă
15/03/18: Optimi, manşa a doua

16/03/18: Tragerea la sorţi a sferturilor
05/04/18: Sferturi, prima manşă
12/04/18: Sferturi, manşa a doua

13/04/18: Tragerea la sorţi a semifinalelor
26/04/18: Semifinale, prima manşă
03/05/18: Semifinale, manşa a doua

16/05/18: Finala (Stade de Lyon, Lyon)

Post-ul Cine va fi adversarul Astrei din turul II preliminar al Ligii Europa: Zira, din Azerbaidjean, sau Differdange, din Luxemburg! apare prima dată în Libertatea.ro.

Comments